Czy AC przy kredycie samochodowym jest obowiązkowe?

12 grudnia
18:35 2016

Kredyt samochodowy często obwarowany jest dodatkowymi opłatami. Jednym z istotniejszych kosztów jest konieczność wykupienia ubezpieczenia AC, które do najtańszych polis komunikacyjnych z pewnością nie należy.

Każdy, kto starał się o jakikolwiek kredyt, wie doskonale, ilu formalności w tym celu trzeba dopełnić. Nie inaczej jest z kredytem samochodowym. By go otrzymać, należy najpierw udowodnić swoją zdolność kredytową, czyli posiadać stałe źródło dochodów.

Dodatkowe wydatki przy kredycie samochodowym

To, że trzeba mieć wykupione ubezpieczenie OC, wie każdy właściciel auta. Przy kredycie samochodowym należy jednak zdawać sobie sprawę, że potrzebne będzie również ubezpieczenie AC. Bank musi mieć pewność, że w razie wypadku będzie mógł odzyskać pieniądze. Taką zaś gwarancję daje AC. Ubezpieczenie OC dedykowane jest wyłącznie dla ofiar sprawców wypadku. Ten kto posiada ubezpieczenie OC i spowoduje wypadek nie będzie musiał pokrywać ewentualnych kosztów z własnej kieszeni. Pieniądze ofierze wypadku zostaną wypłacone z tytułu ubezpieczenia OC. Bank chce mieć jednak świadomość, że w razie wypadku z winy kierowcy czyli kredytobiorcy w razie trwałego uszkodzenia pojazdu odzyska pieniądze Dlatego też AC w kredycie samochodowym jest obowiązkowe.

Czy kredyt samochodowy z AC się opłaca?

Czy mimo konieczności wykupu ubezpieczenia AC warto sięgać po kredyt samochodowy? Brak gotówki, brak możliwości zaciągnięcia pożyczki u rodziny z pewnością nie będzie pozostawiać większego wyboru i kredyt samochodowy stanie się koniecznością. Zresztą kredyt samochodowy jest wygodny. Można okres spłaty rozłożyć na kilka lat, dzięki czemu budżet domowy nie będzie za bardzo obciążony. Zwłaszcza, że niekiedy kredyt samochodowy można zaciągnąć nawet na 10 lat.

Dla wielu jednak dodatkowe ubezpieczenie AC wymagane przy kredycie samochodowym będzie zbyt dużym obciążeniem. Dlatego też osoby te rezygnują z kredytu samochodowego na rzecz kredytu gotówkowego, zdecydowanie wyżej oprocentowanego. Należy więc sobie odpowiedzieć na pytanie czy obowiązkowe AC w kredycie samochodowym nie przewyższy potencjalnych kosztów kredytu gotówkowego. Jeśli nie to śmiało można starać się o kredyt samochodowymi z ubezpieczeniem AC.

Należy również pamiętać, że ubezpieczenie AC jest pewnym zabezpieczeniem dla samego kierowcy. Gdyby nawet doszło do wypadku i samochód uległby całkowitemu zniszczeniu, kierowca nie będzie musiał martwić się ratami. Jeśli nie miałby ubezpieczenia AC, samochód by przepadł, a kredyt i tak byłoby trzeba spłacać do końca.