Zakup aut zazwyczaj bywa finansowany kredytem samochodowym. Warto sięgnąć po to rozwiązanie, ponieważ gwarantuje niższe oprocentowanie od standardowych kredytów gotówkowych. Zanim wybierzemy się do banku, warto jednak zapoznać się z listą formalności, które nas czekają, wnioskując o ten rodzaj pożyczki.
Przy zaciąganiu kredytu samochodowego będziemy zobowiązani do udokumentowania naszych dochodów. Badana będzie nasza zdolność kredytowa. W związku z tym będziemy musieli przedstawić wyciąg z konta, zaświadczenie o zarobkach lub inne dokumenty poświadczające nasze zarobki. W niektórych instytucjach finansowych, szczególnie przy kredycie na mniejszą kwotę, wystarczy tylko pisemne oświadczenie o dochodach.
Jeżeli możemy sobie pozwolić na uiszczenie wyższego wkładu własnego (na przykład 30-40%), możemy liczyć na przyznanie kredytu na uproszczonych zasadach. Wystarczy wówczas mieć przy sobie dokument tożsamości, złożyć oświadczenie o osiąganych dochodach i wypełnić wniosek kredytowy.
Poza wspomnianymi zaświadczeniami związanymi z udokumentowaniem dochodu, należy dostarczyć do banku także dokumenty związane z kredytowanym pojazdem. W przypadku zakupu nowego samochodu będzie to faktura od dealera. Przy zakupie samochodu używanego dochodzą do tego jeszcze kopie dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu. Jeśli kupujemy pojazd od osoby fizycznej, będziemy musieli przedstawić w banku umowę kupna-sprzedaży.
Zabezpieczeniem dla kredytu na zakup samochodu jest właśnie rzeczony samochód. Bardzo często wymagana jest cesja praw z polisy OC lub AC. Możemy zostać także zobligowani do zabezpieczenia kredytu za pomocą zastawu rejestrowego. Bez względu na formę ustanawianego zabezpieczenia, czeka nas trochę formalności. Niech to nie zniechęca nas do zaciągnięcia kredytu samochodowego. To lepsza opcja niż kredyt gotówkowy, który jest wyżej oprocentowany.