Jak dostać kredyt na auto używane?

13 listopada
13:01 2014

Kredyty samochodowe kojarzone są głównie z zakupami nowych aut. W rzeczywistości równie dobrze spożytkowane mogą zostać na nabycie samochodu używanego.

Na rynku usług finansowych bez problemu znajdziemy kredyty, które pozwolą nam sfinansować zakup samochodu. Zdecydowanie najłatwiejsza droga ku ich zdobyciu wiedzie przez salony dealerów, jednak większego problemu nie powinno też stanowić kredytowanie auta z drugiej ręki.

Udając się do banku z myślą o otrzymaniu odpowiedniego kredytu, możemy wybierać między dwoma rozwiązaniami. Pierwszym z nich jest oczywiście kredyt samochodowy, który jest kredytem celowym, a więc można go wykorzystać tylko na zakup auta i ewentualnie, w określonej części, na opłaty związane z całą transakcją. Drugie rozwiązanie to kredyt gotówkowy, który można przeznaczyć w całości na dowolny cel. Pytanie brzmi, który sposób finansowania będzie dla nas korzystniejszy?

W przypadku kredytu samochodowego możemy liczyć na niższe oprocentowanie, a więc też niższy całkowity koszt pożyczki. Problem może pojawić się w momencie, gdy interesujące nas auto będzie zbyt stare lub gdy dojdziemy do rozmowy o zabezpieczeniach. W zdecydowanej większości przypadków będziemy musieli liczyć się z zabezpieczeniem w formie przewłaszczenia czy też z cesją praw z polisy AC.

Jeśli zdecydujemy się na kredyt gotówkowy, bank nie zapyta nas nawet, na co chcemy wydać pieniądze, a to oznacza, że będziemy mogli zakupić dowolny samochód, nawet kilkunastoletni. Dodatkowo samochód ten nie stanie się formą zabezpieczenia. Przez to za kredyt zapłacimy więcej, ale unikniemy kilku formalności i będziemy pełnymi i jedynymi właścicielami naszego samochodu.

Jeśli zdecydujemy się już na jedno z rozwiązań, warto skorzystać z porównywarek finansowych i sprawdzić oferty banków. Spożytkowanie wybranego kredytu na samochód używany nie będzie dla banku problemem, a dla nas będzie oznaczało niższą sumę pożyczki (w porównaniu do auta nowego, z salonu), a przy okazji niższy koszt całego zobowiązania.