Dokąd po tani kredyt samochodowy?

09 grudnia
17:12 2014

Sfinansowanie zakupu samochodu często wymaga zaangażowania dodatkowych środków, nierzadko pochodzących z obcego źródła. Najciekawszym rozwiązaniem wydają się być kredyty bankowe. Gdzie można znaleźć tani kredyt samochodowy?

Osoby pragnące zakupić nowy samochód zdecydowanie mogą liczyć na dobre oferty kredytów w bankach. Istnieje bowiem kilka produktów, które w zależności od naszych potrzeb, możliwości i preferencji, staną się doskonałym źródłem środków na nowy pojazd.

Dedykowany kredyt samochodowy

Pierwszy rozwiązaniem, które przychodzi nam na myśl jest zawsze kredyt samochodowy. W większości przypadków może on zostać przeznaczony tylko i wyłącznie na zakup samochodu, choć w niektórych przypadkach banki pozwalają na wykorzystanie części środków na inne cele. Aktualnie stawka oprocentowania w skali RRSO dla kredytów samochodowych mieści się w przedziale od 5,6 proc. do około 11 proc. Duże rozbieżności spotkamy w maksymalnej kwocie kredytu, która w niektórych przypadkach nie ma ograniczeń, za to w innym może się zamykać na sumie 100 tys. zł. Maksymalny okres kredytowania jest bardzo zbliżony do propozycji kredytów gotówkowych i wynosi nie więcej niż 120 miesięcy.

W przypadku kredytu samochodowego trzeba pamiętać o zabezpieczeniach wymaganych przez banki. Tutaj raczej nie ma co liczyć na uniknięcie zaangażowania w całą sprawę przedmiotu umowy, czyli samego samochodu. Powinniśmy więc spodziewać się np. przewłaszczenia, czy cesji praw z polisy ubezpieczeniowej.

Inne kredyty

Jeśli zależy nam na uniknięciu zabezpieczeń, a także na mniejszej ilości formalności, możemy zdecydować się na kredyt gotówkowy. Niestety, w większości przypadków będzie to rozwiązanie droższe, choć osoby z wysoką zdolnością kredytową mogą zmieścić się w stawce oprocentowania rzeczywistego na poziomie 10 proc.

Kolejnym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku zakupu auta bardziej wartościowego, może być zaciągnięcie pożyczki hipotecznej. Ilość formalności wzrośnie oraz trzeba będzie liczyć się z zastawem hipotecznym na nieruchomości, jednak w zamian znacznie obniżymy oprocentowanie, a cały kredyt rozłożymy w razie konieczności na znacznie dłuższy okres, nawet ponad 20 lat. Należy też zaznaczyć, że środki uzyskane z pożyczki hipotecznej można w całości przeznaczyć na dowolny cel.