Kredyt samochodowy czy leasing? Wybierz mądrze!

23 kwietnia
11:03 2017

Kupno samochodu to ważne wydarzenie. To w jaki sposób sfinansujemy tę inwestycję ma niebagatelne znaczenie. Mamy do wyboru leasing lub kredyt samochodowy. Która opcja jest bardziej korzystna?

To, w jaki sposób sfinansujemy zakup samochodu, zależy przede wszystkim od stanu naszego portfela. Jeśli posiadamy odpowiednią ilość gotówki na koncie, to problem nie istnieje, ponieważ może kupić auto bez konieczności ubiegania się o żadne produkty finansowe. Większość z nas nie jest jednak w tak uprzywilejowanej sytuacji. W związku z tym pozostaje nam wybór między kredytem samochodowym a leasingiem.

Każda z tych propozycji ma swoje zalety i wady. W przypadku kredytu samochodowego na pewno należy liczyć się z większą liczbą formalności i procedur bankowych. W porównaniu do leasingu wygląda to zdecydowanie gorzej. Przy leasingu formalności jest bardzo mało, a wszystkie detale można ustalić szybko. Oczywiście kredyt samochodowy nie musi być koniecznie obarczony stertą formalności. Drogą uniknięcia tego jest wzięcie choćby kredytu w banku producenta na przykład Volkswagen Banku lub Toyota Banku. Taka opcja gwarantuje nam niższe koszty i ograniczenie formalności.

Dużym atutem leasingu samochodowego jest bez wątpienia koszt. W przypadku tego sposobu finansowania mamy korzystne opcje związane z amortyzacją, jak również możliwość odliczenia podatku VAT. To właśnie ten ostatni argument najbardziej przekonuje wielu przedsiębiorców do kupna auta w takiej formie. Odliczenie VAT-u może oznaczać dla nas przecież bardzo duże oszczędności. Inny atut leasingu to fakt, że samochód nie jest własnością leasingobiorcy. W efekcie, gdybyśmy jako leasingobiorca mieli problemy ze spłacaniem rat leasingowych, leasingodawca nie ma większej trudności ze spieniężeniem auta.

Z drugiej jednak strony leasing nie oferuje możliwości wcześniejszej spłaty. Musimy spłacić wszystkie raty i najczęściej nie możemy wybiegać przed ustalony w umowie harmonogram. Przy kredycie samochodowym szybsza spłata jest możliwa. Jest ona często atrakcyjna dla kredytobiorcy. W kontekście kredytu warto też wspomnieć o tym, że możemy zawsze skorzystać z opcji kredytu balonowego, która oznacza brak lub zminimalizowanie wysokości odsetek.

Podsumowując, to, czy wybierzemy kredyt, czy leasing, aby kupić auto, zależy przede wszystkim od naszej sytuacji. Dokładna analiza dostępnych na rynku ofert plus czysta kalkulacja pozwolą nam wybrać najlepiej, ale zawsze należy robić to pod kątek własnych potrzeb. Generalizacji w tej kwestii nie sposób stosować.